Walsh Company manufactures and sells one product. The following inform


Ask a Question

Walsh Company manufactures and sells one product. The following information pertains to each of the company's first two years of operations: Variable costs per unit: Manufacturing: Direct m

Sale price $15.00 Regular price $30.00

Walsh Company manufactures and sells one product. The
following information pertains to each of the company's first two years of operations: Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 24.00 Direct labor $ 15.00 Variable manufacturing overhead $ 5.00 Variable selling and administrative $ 4.00 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 400,000.00 Fixed selling and administrative expenses $ 80,000.00 During its first year of operations, Walsh produced 50,000 units and sold 40,000 units. During its second year of operations, it produced 40,000 units and sold 50,000 units. The selling price of the company's product is $55 per unit.
Required: 1 Assume the company uses variable costing:
a. Compute the unit product cost for year 1 and year 2.

b. and income statement for year 1 and year 2
Walsh Company
Income Statement Year 1 Year 2
Variable expenses
Total variable expenses - - - -
Fixed expenses



2 Assume the company uses absorption costing:
a. Compute the unit product cost for year 1 and year 2. (Round your answer to 2 decimal places.)
b. an income statement for year 1 and year 2. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places)
3 Reconcile the difference between variable costing and absorption costing net operating income in year 1 and year 2.

Questions & Answers

Have a Question?

Be the first to ask a question about this.

Ask a Question